Product code: BZV85-C5V6,113-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV85-C5V6,113
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1/1.3W; 5.6V; reel,tape; DO41; single diode; 500mA
Mounting THT
Case DO41
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 500mA
Max. forward voltage 1V
Power dissipation 1/1.3W
Type of diode Zener
Zener voltage 5.6V