Product code: BZV85-C8V2.133
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV85-C8V2.133
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1/1.3W; 8.2V; Ammo Pack; DO41; single diode; 500mA
Mounting THT
Case DO41
Tolerance ±5%
Kind of package Ammo Pack
Semiconductor structure single diode
Max. load current 500mA
Max. forward voltage 1V
Power dissipation 1/1.3W
Type of diode Zener
Zener voltage 8.2V