Diode: Zener; 1.5W; 2.4V; SMD; reel,tape; SOT223; single diode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZV90-C2V4.115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV90-C2V4.115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1.5W; 2.4V; SMD; reel,tape; SOT223; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOT223 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 400mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 1.5W |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 2.4V |