BZV90-C2V7.115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZV90-C2V7.115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 1.5W; 2.7V; SMD; reel,tape; SOT223; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOT223 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 400mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Power dissipation | 1.5W |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 2.7V |