Diode: TVS; 600W; 6.45V; 57A; unidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
BZW06-5V8-4
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: BZW06-5V8
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 6.45V; 57A; unidirectional; ±5%; DO15; Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Case | DO15 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 5.8V |
| Max. forward impulse current | 57A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6.45V |
| Leakage current | 10mA |