Product code: BZX384-C15,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX384-C15,115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 15V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode; 250mA
Mounting SMD
Case SOD323
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 15V