BZX384-C5V1,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX384-C5V1,115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 5.1V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOD323 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 250mA |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Power dissipation | 300mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 5.1V |