Product code: BZX384C6V2-HE3-18
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZX384C6V2-HE3-18
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Semiconductor structure
  • Application
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Quantity in package
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 6.2V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
Mounting SMD
Case SOD323
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Application automotive industry
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Quantity in package 10000pcs.
Zener voltage 6.2V