Diode: Zener; 500mW; 12V; single diode; 100nA; Ufmax: 1.5V
Multiples:
10000.0
Minimum quantity:
10000.0
Product code:
BZX55B12-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZX55B12-TAP
Specification for Diode: Zener; 500mW; 12V; single diode; 100nA; Ufmax: 1.5V
| Mounting | THT |
| Case | DO35 |
| Tolerance | ±2% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. forward voltage | 1.5V |
| Power dissipation | 500mW |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 100nA |
| Zener voltage | 12V |
| Zener current | 5mA |