Product code: BZX55B15-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZX55B15-TAP
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 15V; Ammo Pack; DO35; single diode
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±2%
Kind of package Ammo Pack
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 15V