Product code: BZX55C68-TAP
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZX55C68-TAP
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 68V; Ammo Pack; DO35; single diode
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Kind of package Ammo Pack
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 68V