BZX584C16
Manufacturer: DC COMPONENTS
Manufacturer code: BZX584C16
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 16V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOD523 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 200mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 16V |