Product code: BZX585-C15,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX585-C15,115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 15V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
Mounting SMD
Case SOD523
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 1.1V
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 15V