Product code: BZX585-C3V9,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX585-C3V9,115
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.3W; 3.9V; SMD; reel,tape; SOD523; single diode
Mounting SMD
Case SOD523
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 1.1V
Power dissipation 300mW
Type of diode Zener
Zener voltage 3.9V