Product code: BZX79-C11,113-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX79-C11,113
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.4/0.5W; 11V; reel,tape; DO35; single diode; 250mA
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 0.4/0.5W
Type of diode Zener
Zener voltage 11V