Product code: BZX79-C4V7,133
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX79-C4V7,133
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.4/0.5W; 4.7V; Ammo Pack; DO35; single diode; 250mA
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Kind of package Ammo Pack
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 0.4/0.5W
Type of diode Zener
Zener voltage 4.7V