Product code: BZX84-B56,215-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX84-B56,215
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.25W; 56V; SMD; reel,tape; SOT23; single diode; 200mA
Mounting SMD
Case SOT23
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 250mW
Type of diode Zener
Zener voltage 56V