Product code: BZX84-C33,215-2
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX84-C33,215
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward voltage
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.25W; 33V; SMD; reel,tape; SOT23; single diode; 200mA
Mounting SMD
Case SOT23
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 200mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 250mW
Type of diode Zener
Zener voltage 33V