BZX84-C51.215
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX84-C51.215
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.25W; 51V; SMD; reel,tape; SOT23; single diode; 200mA
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. load current | 200mA |
| Max. forward voltage | 900mV |
| Power dissipation | 250mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 51V |