BZX84C16
Manufacturer: ON SEMICONDUCTOR (FAIRCHILD)
Manufacturer code: BZX84C16
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.25W; 16V; SMD; reel,tape; SOT23; single diode
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 300mW |
| Type of diode | Zener |
| Zener voltage | 16V |