Product code: BZX84J-B75,115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: BZX84J-B75,115
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.55W; 75V; SMD; reel,tape; SOD323F; single diode
Mounting SMD
Case SOD323F
Tolerance ±2%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Max. load current 250mA
Max. forward voltage 900mV
Power dissipation 550mW
Type of diode Zener
Zener voltage 75V