Diode: Zener; 1.3W; 5.1V; single diode; 1uA
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
BZX85C5V1-TR
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: BZX85C5V1-TR
Specification for Diode: Zener; 1.3W; 5.1V; single diode; 1uA
| Mounting | THT |
| Case | DO41 |
| Tolerance | ±5% |
| Semiconductor structure | single diode |
| Power dissipation | 1.3W |
| Type of diode | Zener |
| Leakage current | 1µA |
| Zener voltage | 5.1V |
| Zener current | 45mA |