Light meter; LCD,with a backlit; 0,1÷200000lx; 3%; 150x72x32mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 1110
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 1110
Product downloads
Specification for Light meter; LCD,with a backlit; 0,1÷200000lx; 3%; 150x72x32mm
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP50 |
| Interface | Bluetooth, USB |
| Resistance to | fall from 1m height |
| Dimensions | 150x72x32mm |
| Kind of display used | LCD |
| Measurement accuracy | 3% |
| Conform to the norm | IEC 61010-1, IEC 61326-1 |
| Measuring range | 0,1...200000lx |
| Measuring instrument features | automatic power-off, low battery indicator, MAP mode, MIN/MAX/MEDIUM function |
| Standard equipment | case, USB cable |
| Type of meter | light meter |
| Kind of measured light | fluorescent, LED, standard |