Logger: temperature; LCD,with a backlit; -250÷1767°C; Channels: 1
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 1821
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 1821
Product downloads
Specification for Logger: temperature; LCD,with a backlit; -250÷1767°C; Channels: 1
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP54 |
| Number of channels | 1 |
| Interface | Bluetooth, USB |
| Dimensions | 150x72x32mm |
| Temperature measuring range | -250...1767°C |
| Kind of display used | LCD |
| Producer guarantee (months) | 24 |
| Kind of temperature sensor | thermocouple E, thermocouple J, thermocouple K, thermocouple N, thermocouple R, thermocouple S, thermocouple T |
| Measuring instrument features | automatic power-off, long operating time up to 3 years (at 15-minute measurement interval), MIN/MAX function, programmable alarm thresholds |
| Standard equipment | case, USB cable |
| Type of meter | data logger |
| Measurement | temperature |