Meter: insulation resistance; LCD 2x 4000; 250V/500V/1000V; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 6528
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 6528
Product downloads
Specification for Meter: insulation resistance; LCD 2x 4000; 250V/500V/1000V; IP40
| IP rating | IP40 |
| Body dimensions | 218x95x63mm |
| Kind of display used | LCD |
| Power supply | 6 batteries 1,5V LR6 (AA) (transmitter) |
| Conform to the norm | IEC 61010-1, IEC 61010-2-030, IEC 61326-1, IEC 61010-2-034 |
| Measuring instrument features | automatic power-off, HOLD function |
| Standard equipment | carrying case, crocodile clip, test leads, test probe |
| Type of meter | insulation resistance meter |
| Weight without batteries | 760g |