Tester: phase sequence; LCD,graphical; Freq: 15÷400Hz; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 6608
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 6608
Product downloads
Specification for Tester: phase sequence; LCD,graphical; Freq: 15÷400Hz; IP40
| IP rating | IP40 |
| Body dimensions | 130x69x32mm |
| Kind of display used | LCD |
| Operating frequency | 15...400Hz |
| Power supply | from tested wiring system |
| Conform to the norm | IEC 61557-7, CAT III 600V, EN 61010 |
| Standard equipment | 3 crocodile clips, case, test leads ( 3pcs.) |
| Type of tester | phase sequence |
| Measurement | motor's rotation direction, phase sequence indicators |
| Weight with battery | 130g |
| Phase-to-phase voltage range for phase sequence indication | 40...850V AC |