Tester: phase sequence; LED; Freq: 15÷400Hz; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 6609
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 6609
Product downloads
Specification for Tester: phase sequence; LED; Freq: 15÷400Hz; IP40
| IP rating | IP40 |
| Body dimensions | 130x69x32mm |
| Kind of display used | LED |
| Operating frequency | 15...400Hz |
| Conform to the norm | IEC 61557-7, CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | non-contact determination of rotation field direction, voltage indicator individual for each phase |
| Standard equipment | 3 crocodile clips, case, test leads ( 3pcs.) |
| Type of tester | phase sequence |
| Measurement | motor's rotation direction, phase sequence indicators |
| Weight with battery | 170g |
| Phase-to-phase voltage range for phase sequence indication | 40...600V AC |