Tester: electrical; LCD,bargraph; VAC: 0÷690V; VDC: 0÷690V; IP54
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C.A 745N
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: C.A 745N
Product downloads
Specification for Tester: electrical; LCD,bargraph; VAC: 0÷690V; VDC: 0÷690V; IP54
| IP rating | IP54 |
| Body dimensions | 180x52x45mm |
| Kind of display used | LCD |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | low battery indicator, polarization indicator, single-pole voltage testing |
| Standard equipment | test probe |
| Type of tester | electrical |
| Continuity test | acoustic indication, optical indication |
| Weight with battery | 200g |