Sensor: gas; CO2; Uoper: 4.5÷5.5V; Range: 400÷5000ppm; 0÷50°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C06-0800-000
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: C06-0800-000
Product downloads
Specification for Sensor: gas; CO2; Uoper: 4.5÷5.5V; Range: 400÷5000ppm; 0÷50°C
| Operating voltage | 4.5...5.5V |
| Operating temperature | 0...50°C |
| Interface | UART |
| Series | CRIR |
| Body dimensions | 11.2x22x33mm |
| Measurement accuracy | 3% |
| Max. environment humidity | 90% |
| Type of sensor | gas |
| Sensors features | Non-Dispersive Infrared (NDIR) technology |
| Measuring range | 400...5000ppm |
| Detected gas | CO2 |