Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 16A/250VAC; -25÷70°C; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C1710HO
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: C1710HO
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 16A/250VAC; -25÷70°C; IP40
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | 1700 |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | polyamide |
| Knob height | 16.4mm |
| Kind of toggle | flat |