Limit switch; NC x2; 10A; max.240VAC; rectangle 8,5x3,5mm; IP20
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C2-A2Z ST
Manufacturer: BERNSTEIN AG
Manufacturer code: C2-A2Z ST
Specification for Limit switch; NC x2; 10A; max.240VAC; rectangle 8,5x3,5mm; IP20
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Switches features | slow action contacts |
| Body material | plastic |
| Mounting holes pitch | 15mm |
| Switched voltage | max. 240V AC |
| Output configuration | NC x2 |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| AC contacts rating @R | 3A / 240V AC |
| Contact current max. | 10A |