Capacitor: motors, run; 15uF; 470VAC; Ø40x73.5mm; -25÷85°C; ±5%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C274AC35150SA0J
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: C274AC35150SA0J
Product downloads
Specification for Capacitor: motors, run; 15uF; 470VAC; Ø40x73.5mm; -25÷85°C; ±5%
| Mounting | M8 screw |
| Operating voltage | 470V AC |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Tolerance | ±5% |
| Leads | connectors |
| Height | 73.5mm |
| Body dimensions | Ø40x73.5mm |
| Diameter | 40mm |
| Capacitance | 15µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | motors, run |
| Service life | 10000h |
| Climate class | 25/085/21 |