Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 10A/250VAC; Toggle: round; 100mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C3910BA
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: C3910BA
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 10A/250VAC; Toggle: round; 100mΩ
| Mounting | on panel |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body material | polyamide |
| Mounting hole diameter | Ø12.7mm |
| Body dimensions | 29.5x14x17mm |
| Panel thickness | max. 4mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 17.5mm |
| Kind of toggle | round |