Sensor: ultrasonic transducer; Range: 0÷16m; f: 40kHz; -20÷60°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C4016L8A402
Manufacturer: SENCERA
Manufacturer code: C4016L8A402
Product downloads
Specification for Sensor: ultrasonic transducer; Range: 0÷16m; f: 40kHz; -20÷60°C
| Operating temperature | -20...60°C |
| Enclosure material | aluminium |
| Body dimensions | Ø16x12mm |
| Frequency | 40kHz |
| Range | 0...16m |
| Type of sensor | ultrasonic transducer |
| Sensors features | 45dB |
| Operation mode | transmitter-receiver |
| Measuring resolution | 9mm |