Power breaker; Poles: 4; for DIN rail mounting; Inom: 250A; IP40
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C40N42D250
Manufacturer: SCHNEIDER ELECTRIC
Manufacturer code: C40N42D250
Lead time: 2-4 weeks
Specification for Power breaker; Poles: 4; for DIN rail mounting; Inom: 250A; IP40
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Max. operating voltage | 690V AC |
| Current rating | 250A |
| Type of protection | power breaker |
| Short circuit breaking capacity | 50kA |
| Lead time | 2-4 weeks |