Capacitor: polypropylene; DC-Link; 24uF; ESR: 3.52mΩ; THT; ±10%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C4AKOBW5240A3PK
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: C4AKOBW5240A3PK
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; DC-Link; 24uF; ESR: 3.52mΩ; THT; ±10%
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 900V DC |
| Max. operating current | 22A |
| Operating temperature | -55...135°C |
| Tolerance | ±10% |
| Max. forward impulse current | 480A |
| Terminal pitch | 37.5mm |
| Max. operating voltage | 900V DC |
| Capacitance | 24µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Pulse resistance | 20V/μs |