Capacitor: polypropylene; DC-Link; 20uF; ESR: 5.8mΩ; THT; ±5%; 15.6A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C4AQHBW5200P3FJ
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: C4AQHBW5200P3FJ
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; DC-Link; 20uF; ESR: 5.8mΩ; THT; ±5%; 15.6A
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 600V DC |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±5% |
| Terminal pitch | 37.5mm |
| Body dimensions | 42x40x20mm |
| Max. operating voltage | 600V DC |
| Capacitance | 20µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| ESR value | 5.8mΩ |
| Climate class | 55/105/56, IEC60068-1 |
| Pulse resistance | 30V/μs |