Capacitor: polypropylene; DC-Link; 12uF; ESR: 5.7mΩ; THT; ±5%; 15.5A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C4AQQLW5120M38J
Manufacturer: KEMET
Manufacturer code: C4AQQLW5120M38J
Product downloads
Specification for Capacitor: polypropylene; DC-Link; 12uF; ESR: 5.7mΩ; THT; ±5%; 15.5A
| Mounting | THT |
| Max. operating current | 15.5A |
| Operating temperature | -55...105°C |
| Tolerance | ±5% |
| Terminal pitch | 37.5mm |
| Capacitance | 12µF |
| Kind of capacitor | DC-Link |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | filtering |
| Conform to the norm | AEC-Q200 |
| Pulse resistance | 40V/μs |