Socket; wire-board; male; PIN: 4; THT; 6A; 250VDC; 5.08mm; straight
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
C5080WV-04P
Manufacturer: JOINT TECH
Manufacturer code: C5080WV-04P
Product downloads
Specification for Socket; wire-board; male; PIN: 4; THT; 6A; 250VDC; 5.08mm; straight
| Contacts pitch | 5.08mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 4 |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 250V DC |
| Spatial orientation | straight |
| Connectors application | CD, HDD drivers supplying, etc. |