Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C6D10065E
Manufacturer: Wolfspeed(CREE)
Manufacturer code: C6D10065E
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | TO252-2 |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 650V |
| Technology | SiC, Z-Rec® |
| Max. forward impulse current | 68A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 1.6V |
| Power dissipation | 43W |
| Type of diode | Schottky rectifying |