ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 30A/250VAC; white; IP68; LED; 7500; 24V
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
C7510T024W
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: C7510T024W
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 30A/250VAC; white; IP68; LED; 7500; 24V
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Series | 7500 |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 2.5mm |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | DPST |
| AC contacts rating @R | 30A / 250V AC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | white |
| Illumination voltage | 24V |