ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 30A/250VAC; black; IP68; none; 7500
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C7530S000K
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: C7530S000K
Product downloads
Specification for ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 30A/250VAC; black; IP68; none; 7500
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Series | 7500 |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 2.5mm |
| Illumination | none |
| Shape | rectangular |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 30A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Key button colour | black |