ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 30A/250VAC; white; IP68; LED; 7500
Multiples:
50.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
C7530T012W
Manufacturer: BULGIN
Manufacturer code: C7530T012W
Product downloads
Specification for ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 30A/250VAC; white; IP68; LED; 7500
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP68 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Series | 7500 |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 2.5mm |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 30A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Key button colour | white |
| Illumination voltage | 12V |