Relay: electromagnetic
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
C93420
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: C93420
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Leads | for soldering |
| Number of pins | 8 |
| Current rating | 2A |
| Electrical life | 5000000cycles |
| Coil resistance | 11.52kΩ |
| Rated coil voltage | 48V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 2A |
| Relay variant | monostable, sensitive, signal |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 200mW |
| Operate time | 5ms |
| Coil current | 4.2mA |