Relay: electromagnetic
Multiples:
25.0
Minimum quantity:
50.0
Product code:
C93425-1
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: C93425
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Contact material | AgNi + Au |
| Coil resistance | 1.44kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 2A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 5ms |
| Coil current | 16.7mA |