Infrared camera; Display: LCD 2,8"; Accur: ±0,5°C; -15÷50°C; 9Hz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA 1900
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: CA 1900
Product downloads
Specification for Infrared camera; Display: LCD 2,8"; Accur: ±0,5°C; -15÷50°C; 9Hz
| IP rating | IP54 |
| Interface | Bluetooth, USB |
| Resistance to | fall from 2m height |
| Body dimensions | 225x125x83mm |
| Kind of display used | LCD 2,8" |
| Refresh rate | 9Hz |
| Measuring instrument features | Bluetooth communication with clamp meters and multimeters, designed for measuring human body temperature, socket for mounting on a stand, temperature markers (min, max), voice annotation |
| Standard equipment | battery charger, Bluetooth earphones, microSD memory card, USB cable, user's manual |
| Type of meter | infrared camera |
| Camera resolution | 160x120 |
| Field of observation | 38° horizontal x 28° vertical |
| Focusing | focus free |
| Three-dimensional resolution | 4.1mrad |