Handheld oscilloscope; 40MHz; colour,LCD 3,5" (320x240); Ch: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA 942
Manufacturer: CHAUVIN ARNOUX
Manufacturer code: CA 942
Product downloads
Specification for Handheld oscilloscope; 40MHz; colour,LCD 3,5" (320x240); Ch: 2
| IP rating | IP54 |
| Number of channels | 2 |
| Kind of connector | BNC x2 |
| Kind of display used | color, LCD 3,5" |
| Communication with PC | USB |
| Display resolution | 320x240 |
| Input impedance | 1MΩ |
| Power supply | 6 batteries 1,5V LR6 (AA) (transmitter) |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | memory function |
| Standard equipment | 1 crocodile clips, BNC adapter, carrying case, optical cable with USB, test probes, user's manual |
| Measurement | active power, frequency, rpm velocity |
| Type of oscilloscope | hand oscilloscope |
| Vertical resolution | 9bit |
| Input coupling | AC, DC |