Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 10A; 320Ω; plug-in; 1.8W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA124NJ
Manufacturer: PANASONIC
Manufacturer code: CA124NJ
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 24VDC; 10A; 320Ω; plug-in; 1.8W
| Mounting | plug-in |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Leads | connectors |
| Contact material | silver alloy |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 320Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 24V DC |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | automotive, monostable |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 1.8W |
| Operate time | 10ms |
| Coil current | 75mA |