Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 100kΩ; 250mW; ±20%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
CA14NH5-100KA2020
Manufacturer: ACP
Manufacturer code: CA14NH5-100KA2020
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn,vertical; 100kΩ; 250mW; ±20%
| Mounting | THT |
| Power | 250mW |
| Resistance | 100kΩ |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 10x5mm |
| Body dimensions | 14x14x6mm |
| Max. operating voltage | 250V DC |
| Mechanical durability | 1000cycles |
| Kind of potentiometer | single turn, vertical |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | carbon |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 265 ±5° |
| Electrical rotation angle | 245 ±20° |