Sensor: capacitive; Range: 0÷12mm; OUT: PNP / NO + NC; Housing: M18
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
CA18CAN12PAM1
Manufacturer: CARLO GAVAZZI
Manufacturer code: CA18CAN12PAM1
Product downloads
Specification for Sensor: capacitive; Range: 0÷12mm; OUT: PNP / NO + NC; Housing: M18
| Supply voltage | 10...40V DC |
| Max. operating current | 200mA |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Number of pins | 4 |
| Body material | PBT |
| Range | 0...12mm |
| Output configuration | PNP / NO + NC |
| Indication | LED |
| Type of sensor | capacitive |
| Sensors features | sensitivity adjustable |
| Switch housing | M18 |
| Switching frequency max | 50Hz |
| Kind of forehead | non-embedded |